Návody na použitie – vibrátor betónu
Čo je vibrátor betónu?
Vibrátor betónu je zariadenie, ktoré sa používa na zhutňovanie betónu, aby bol čo najsúdržnejší a najrovnomernejší. Vibrátor na betón sa skladá z pohonnej jednotky, t. j. motora, ďalej z pružného hriadeľa a poslednou časťou, ktorá sa zavádza do vrstvy vyliateho betónu, je jeho hlavica.
Ako používať vibrátor betónu
Vibrátor betónu sa používa tak, že sa jeho vibračná hlava vloží do práve vyliatej vrstvy betónu. Odporúčaná dĺžka ponornej hlavice je najmenej 30 cm, a to preto, že betón sa na určených miestach zvyčajne leje práve vo vrstvách po 30 cm. Vibračná hlavica by mala byť úplne ponorená do tejto vrstvy betónu. Treba tiež dbať na to, aby vibračná hlava ľahko zapadla do zhutňovanej plochy. Hlava by mala byť vzdialená aspoň 7 cm od okrajov debnenia, ktoré ohraničujú vyliatu vrstvu betónu.
Na ktoré povrchy používať vibrátor betónu
Ako vyplýva z názvu, tieto zhutňovače sú primárne určené na vibrovanie betónu a betónových zmesí.
Prečo používať vibrátor betónu
Aké sú hlavné dôvody používania vibrátora betónu? Tieto vibrátory spôsobujú zahusťovanie betónovej zmesi. Dosahujú to tým, že vytláčajú vodu medzi zrnami kameniva, ktorá by po vyschnutí zanechala dutiny.
Kde nie je vhodné použiť vibrátor betónu
Samozrejme, že nie je vhodné a predovšetkým bezpečné ho používať, ak je akokoľvek poškodený. Takisto sa neodporúča používať ho, ak je vrstva betónu hrubšia ako odporúčaná hrúbka vhodná na zhutnenie, t. j. spomínaných 30 cm.
Dĺžka zhutňovania
Potrebný čas prevádzky závisí predovšetkým od veľkosti vibrátora a potom od mnohých ďalších faktorov. Vo všeobecnosti je priemerný čas zhutňovania pre danú plochu približne 5 – 15 min, pri tenších konzistenciách betónu o niečo kratší.
Ako zistíte, či je betón dobre zavibrovaný?
Betón možno považovať za dobre zavibrovaný, ak je povrch okolo vibračnej hlavy lesklý a kompaktný. Ďalším znakom toho, že zhutnenie plochy bolo úspešne ukončené, je, že z betónu nevystupujú žiadne vzduchové bubliny a zvuk vydávaný ponorným vibrátorom sa zmenil. Ak sa počas životnosti betónu začnú objavovať štrukturálne chyby, je to často spôsobené tým, že betón nebol po vyliatí dostatočne dobre zavibrovaný alebo že zhutňovanie sa vykonávalo nesystematicky a narýchlo.