Návody na použitie – akumulátorový skrutkovač

Čo je to akumulátorový skrutkovač?

Akumulátorový skrutkovač, známy aj ako aku skrutkovač, je viacúčelové ručné elektrické náradie, ktoré je napájané z batériového zdroja a ktoré vytvára rotačný pohyb s pomerne nízkymi otáčkami, ale s dostatočne vysokým krútiacim momentom. Vďaka tomu je schopný skrutkovať (pomocou vymeniteľných nástrčiek či bitov) aj vŕtať do nie celkom tvrdých materiálov. 

Akumulátorovy_skrutkovac_sparky_br12e

Aké sú typy akumulátorových skrutkovačov

Akumulátorové skrutkovače sa delia podľa spôsobu upnutia nástroja, na: 

  • skrutkovače so skľučovadlom
  • skrutkovače s 1/4″ šesťhranom

Akumulátorové skrutkovače s 1/4″ šesťhranom

Tieto skrutkovače majú relatívne nízky výkon a sú vhodné najmä len na skrutkovanie. Výroba vrtákov pre tento typ náťahu je veľmi obmedzená a možno ich použiť len na vŕtanie dosiek plošných spojov alebo dreva, kde sa dajú použiť na predvŕtanie otvorov pre malé skrutky. Ich hlavnou výhodou sú malé rozmery, vďaka ktorým sa ľahko prepravujú a zmestia sa takmer do každej skrinky s náradím. 

Skvele sa hodia na skrutkovanie do predvŕtaných otvorov, skrutkovanie skrutiek do hmoždiniek, skrutkovanie zásuviek a vypínačov atď. Môžete ich použiť aj na montáž rôznych typov elektroniky. 

Akumulátorové skrutkovače so skľučovadlom

Patria sem všetky ostatné akumulátorové skrutkovače. Sklíčidlo, inak nazývané hlava, je súprava troch čeľustí, ktoré sa približujú alebo vzďaľujú pomocou ozubeného venca, ktorý sa otáča. Môžu upínať nástroj, ktorý má valcovú alebo inak symetrickú stopku v osi svojho otáčania. Sú to buď vrtáky, alebo bity. Môžete ich teda použiť na vŕtanie alebo skrutkovanie, ale aj na miešanie alebo brúsenie. 

Ďalšie spôsoby rezania

Podľa toho, koľko prevodov majú tieto nástroje, sa delia na:

  • jednorýchlostné, t. j. s jedným pevným prevodom, majú zvyčajne voľnobežné otáčky okolo 700 ot/min. Vzhľadom na absenciu prevodov nemajú vysoký krútiaci moment ani vysoké otáčky. 
  • Dvojrýchlostné – ide o najčastejšie vyrábané modely. Na prvom prevodovom stupni (zvyčajne v rozmedzí 350 – 450 ot./min.) majú vysoký krútiaci moment a dokážu utiahnuť aj najväčšie skrutky a svorníky alebo vyvŕtať otvory s veľkým priemerom. S druhým prevodovým stupňom môžete ľahko vŕtať všetky bežné otvory, ktoré potrebujete, a skrutkovať menšie typy skrutiek. 
  • Trojrýchlostné (tie sú skôr výnimočné) – veľmi výkonné, vŕtajú pri vysokých otáčkach a skrutkujú pri nízkych otáčkach. Nevyrába sa ich však veľa.

Aké sú ďalšie funkcie akumulátorového skrutkovača

Väčšina modelov je vybavená tzv. protišmykovou spojkou, čo je očíslovaný veniec za skľučovadlom, na ktorom možno nastaviť požadovaný krútiaci moment. Spojku je možné zablokovať, čím sa vypne, čo je potrebné pri vŕtaní. 

Čo sa týka ďalších doplnkových funkcií, patrí medzi ne možnosť osvetlenia miesta vŕtania pomocou led svetla alebo indikátor stavu nabitia batérie skrutkovača. 

Aké príslušenstvo musí byť súčasťou dodávky?

Určite by ste nemali zabudnúť na nabíjačku pre jeho batérie. V závislosti od kapacity batérie trvá nabíjanie rôzne dlho, zvyčajne však nie dlhšie ako jednu hodinu. Vhodná starostlivosť o nabíjateľné batérie:

  • Batérie neprepĺňajte (nenechávajte ich v nabíjačke dlhšie, ako je čas potrebný na ich nabitie). 
  • Nevystavujte batérie teplotám pod bodom mrazu,
  • nenechajte batériu úplne vybiť (nesnažte sa z nej dostať poslednú kvapku), namiesto toho ju včas nabite,
  • po každej práci batériu nabite, aby bola pripravená na ďalší projekt. 

Kedy používať akumulátorový skrutkovač?

Tieto skrutkovače majú menšie rozmery a pohodlne sa používajú. Kedy by ste po nich mali siahnuť ? Ak potrebujete:

  • demontovať dvierka skriniek alebo iný nábytok,
  • na výmenu krytov zásuviek,
  • na montáž akéhokoľvek druhu nábytku,
  • zavesiť rám obrazu,
  • odstrániť kryt batérie z predmetu,
  • vykonávať remeselné projekty.

Na čo si dať pozor

Vždy sa uistite, že je bit správne nasadený v skrutkovači. V opačnom prípade nielenže nebudete môcť efektívne vŕtať a skrutkovať, ale hrozí aj poškodenie zariadenia.

Vždy používajte len kompatibilné bity, ktoré sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Pri ich výbere vám pomôžu značky vyryté na samotných bitoch

Používajte správne diely. Po výmene bitu sa uistite, že je správne usadený v skrutkovači. Ak si nie ste istí, držte skrutkovač pod uhlom 45°. Ak bit nevypadne, používate správny bit.

Na dosiahnutie kontrolovaného tlaku použite techniku zapnutia/vypnutia. Môžete tiež kontrolovať hĺbku zaskrutkovania do dreva. Ak nepoužijete techniku zapnutia/vypnutia, môžete skrutku alebo vrut zatlačiť príliš hlboko do dreva. Ak ste začiatočník, odporúčame vám, aby ste si najprv vyskúšali prácu s aku skrutkovačom na kúsku dreva, než sa pustíte do hlavného projektu. 

akumulatorovy_skrutkovac_DCA_navody