Návody na použitie – druhy vrtačiek

Aké druhy vŕtačiek existujú a ako si vybrať tú správnu?

Keďže na trhu je nespočetné množstvo rôznych druhov vŕtačiek, pre mnohých môže byť ťažké vybrať si tú správnu. Príklepové vŕtačky, akumulátorové vŕtačky, dvojrýchlostné vŕtačky, vŕtačky SDS – a to je len zlomok názvov, s ktorými sa môžete stretnúť. Ako si však vybrať správnu? V tomto článku si rozoberieme jednotlivé vŕtačky, aby ste mali jasnejšiu predstavu o tom, ktorú si zaobstarať.

Druhy_vrtaciek_pozicovna_dca

Elektrické vŕtačky

Štandardným vybavením každej dielne alebo každého profesionálneho remeselníka je nepochybne kvalitná vŕtačka. Najčastejšie sa pri jej kúpe rozhodujete medzi príklepovou a bezpríklepovou vŕtačkou. Obe sa používajú na vŕtanie do rôznych druhov materiálov a možno ich použiť aj na vedľajšie činnosti, ako je miešanie farieb alebo brúsenie. Ako už z názvu vyplýva, je napájaná zo siete, takže jej prevádzka je neobmedzená. 

 

Akumulátorové (aku) vŕtačky

Nevýhodou bežnej elektrickej vŕtačky môže byť niekedy obmedzený pracovný priestor kvôli napájaciemu káblu. Ak kábel nie je dostatočný, musíte to vyriešiť napríklad predlžovacím káblom. Tento „problém“ môžete vyriešiť zakúpením vŕtačky s akumulátorom, t. j. tzv. aku vŕtačky. Aj pri akumulátorových vŕtačkách si môžete vybrať model s príklepom alebo bez neho. Záleží len na vašich potrebách – či uprednostníte nespoliehanie sa na kábel, alebo naopak neobmedzenú prevádzku, pretože batéria v nabíjačke sa skôr či neskôr vybije a bude ju potrebné nabiť.

 

Príklepové vŕtačky

Do bežných materiálov, ako je drevo, plast alebo kov, môžete vŕtať prakticky s každou vŕtačkou, dokonca aj s tými, ktoré nemajú príklepový vrták. Výsledok vášho úsilia je však neistý. Aj keď úspešne vyvŕtate požadovaný otvor, môže vás to stáť značné úsilie a veľa času. 

Pri výbere vŕtačky zvážte, na čo ju budete používať a ako často. Ak budete vŕtať len príležitostne a do ľahších materiálov, postačí vám bežná vŕtačka, ktorá je aj podstatne lacnejšia. Ak však budete vŕtať do muriva alebo betónu, určite sa nezaobídete bez príklepovej vŕtačky. Výhodou je, že môžete vypnúť funkciu príklepu, čím sa z príklepovej vŕtačky stane bežná vŕtačka.

Aké parametre treba zohľadniť pri výbere vŕtačky?

Pri výbere vŕtačky, či už s funkciou príklepu alebo bez nej, by ste mali určite zvážiť nasledujúce parametre:

  • príkon vŕtačky – pohybuje sa zhruba v rozmedzí 300 – 1500 W a je logické, že čím je vyšší, tým je vŕtačka výkonnejšia,
  • rozsah upínania skľučovadla – na výber máte z upínacích rozsahov od 8 do 16 mm
  • typ skľučovadla – rýchloupínacie alebo ozubené skľučovadlo
  • hmotnosť vŕtačky – tie najľahšie môžu mať len okolo jedného kilogramu, tie ťažšie môžu mať až 5 kilogramov,
  • balenie vŕtačky – t. j. či budete môcť vŕtačku prenášať v kufríku spolu s potrebnou sadou vrtákov a iným príslušenstvom, alebo len v kartónovej krabici, L-Boxe atď.
  • krútiaci moment – udáva silu, ktorou vŕtačka vŕta otvory.

Nesnažte sa mať vždy všetky parametre v najvyššej možnej kvalite, skôr sa zamerajte na kombináciu, ktorá bude vyhovovať vašim aktuálnym potrebám. Pri vŕtaní do ľahších materiálov v ťažšie prístupnom teréne siahnete skôr po ľahšej akumulátorovej príklepovej vŕtačke, zatiaľ čo pri pravidelnom vŕtaní do betónu a iných typov tvrdého muriva sa oplatí siahnuť po kvalitnej príklepovej vŕtačke s vyšším výkonom a lepším vybavením. Nezabudnite však, že funkciu príklepu možno vypnúť. Ak teda váhate medzi príklepovou vŕtačkou a vŕtačkou bez príklepu, vyberte si vŕtačku s príklepom. 

Príklepová vrtačka alebo vŕtacie kladivo – aký je medzi nimi rozdiel?

Hoci sa príklepová vŕtačka a vŕtacie kladivo zdajú na prvý pohľad rovnaké, nenechajte sa oklamať. Líšia sa vnútorným mechanizmom aj spôsobom používania. Na vŕtanie do skutočne tvrdých materiálov, ako je betón a murivo, je vhodnejšie vŕtacie kladivo, pretože na rozdiel od bežnej príklepovej vŕtačky pracuje na princípe elektropneumatického príklepu. Ak na príklepovú vŕtačku a vŕtacie kladivo pôsobíte rovnakou silou, elektropneumatický príklep je výrazne účinnejší. 

Čo je vŕtačka SDS-plus?

Ďalším pojmom, s ktorým sa môžete stretnúť pri výbere vhodnej vŕtačky, je SDS-plus. Čo sa pod ním skrýva? Je to označenie kompatibility vrtákov s vŕtačkou, t. j. spôsobu upínania vrtákov. Pri vŕtačkách, ktoré upínajú vrtáky pomocou tohto systému, stačí vložiť vrták do vŕtačky a len ho otočiť požadovaným smerom. Po tomto otočení je vrták pevne zaistený špeciálnym guľôčkovým systémom. Upínací systém SDS vyvinula nemecká spoločnosť Bosch a v súčasnosti ho používajú viaceré značky. Väčšina lacnejších vŕtačiek však tento systém nemá a vrtáky sa upínajú pomocou skľučovadiel. 

ake_exstuju_druhy_vrtaciek_pozicovna_dca